flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Врегулювання спору за участю судді: особливості та перспективи процесу

20 вересня 2018, 14:52

15 грудня 2017 року набули чинності довгоочікувані зміни до процесуального законодавства України, серед яких найбільш інноваційною стало запровадження процедури врегулювання спору за участю судді. В Україні це нововведення наразі перебуває на етапі свого формування та безпосереднього розвитку в практичній площині. Водночас у таких країнах, як Німеччина, Австрія, Велика Британія, США судова медіація вже досить тривалий час успішно працює, а результати практики її застосування свідчать про беззаперечну ефективність цієї процедури примирення конфліктуючих  сторін.

Актуальність цього питання також обумовлена тим, що примирювальна процедура є доволі вагомою альтернативою звичній судовій. Однак, на відміну від останньої, урегулювання спору за участю судді дозволяє сторонам віднайти взаєморозуміння, зняти зайву емоційну напругу та налагодити взаємодію з метою прийняття найбільш взаємовигідного, а не компромісного рішення.

До того ж у межах цієї процедури переговори відбуваються без звичного судового формалізму, а суддя виконує роль посередника між сторонами, який допомагає їм у вирішенні спору. Його головне завдання полягає в тому, щоб створити атмосферу довіри на цій стадії звернення до суду та встановити взаємозв'язок між сторонами та їхніми адвокатами задля розв’язання конфлікту.

Впроваджена процедура врегулювання спору за участю судді в усіх процесуальних кодексах, за винятком деяких незначних винятків, є подібною. Тому в рамках цієї статті ми будемо розглядати її на прикладі цивільного судочинства, що регулюється положеннями цивільно-процесуального кодексу України (ЦПК України).

Сам порядок врегулювання спору передбачений ст. 201-205 глави 4 розділу ІІІ Цивільного процесуального кодексу України.

 

Врегулювання спору за участі судді – це процедура мирного вирішення спору шляхом проведення нарад за участі судді до початку розгляду справи по суті для досягнення врегулювання такого спору між сторонами, з урахуванням можливих шляхів мирного вирішення на основі судової практики та аналогічних справах зі строком провадження не більше тридцяти днів, з початку її проведення.

 

Переваги врегулювання спору за участі судді:

- швидке врегулювання спору на ранній стадії;

- проведення засідань у приватному порядку на умовах конфіденційності;

- судове рішення не підлягає оскарженню;

- сторони суттєво економлять свій час та значні судові витрати (держава повертає частину судового збору);

- спір врегульовано, тільки якщо обидві сторони задоволені домовленістю.

До слова, в Канаді до 80% справ завершуються саме за допомогою досудового врегулювання за допомогою судді.

Водночас, варто звернути увагу і на певні недоліки та дискусійні моменти законодавчого забезпечення такої процедури:

- обмеження можливості сторін врегулювати спір за участі судді виключно до початку розгляду справи не дає такої можливості зробити це під час розгляду справи, тим самим обмежуючи ефективність процедури;

- формат спільних та закритих нарад за участю судді, що не підлягатимуть фіксуванню, містить певний прихований корупційний ризик;

- неможливість продовження встановленого законодавцем 30-денного строку, впродовж якого сторони мають домовитись (за част. 1–2 ст. 205 ЦПК) може мати наслідком недосягнення домовленості між сторонами, яким для цього забракне часу;

- передбачений порядок припинення врегулювання спору за участі судді (з підстав, передбачених п. 1–3 част. 1 ст. 205), внаслідок якого справа передаватиметься на розгляд іншому судді (якого призначить Єдина судова інформацій­но-те­лекомунікаційна система), а отже існує високий ризик використання недобросовісними сторонами механізму умисного «невдалого» врегулювання спору за участі судді як альтернативи відводу останнього.

 

Дії сторін для врегулювання спору за участі судді:

  1. Подача заяви про проведення/припинення врегулювання спору за участі судді;
  2. Участь у спільних та (або) закритих нарадах за участі судді, сторін та їх представників;
  3. Надання пропозицій та здійснення інших дій спрямованих на мирне врегулювання спору;
  4. Подача заяв про затвердження мирової угоди, залишення позову без розгляду, відмову від позову, визнання позову.

 

  Дії судді для врегулювання спору за участі судді:

  1. Постановлення ухвал про врегулювання спору за участю судді з зупиненням провадження у справі та припинення врегулювання спору;
  2. Встановлення строку на врегулювання спору (не більше тридцяти днів з дня постановлення ухвали про його проведення);
  3. Роз’яснення сторонам мети, порядку проведення врегулювання спору за участю судді, їх права та обов’язки;
  4. Проведення спільних та (або) закритих нарад з всіма сторонами по справі.

 

Під час врегулювання спору за участі судді забороняється:

  • надання суддею юридичних порад та рекомендацій, надання оцінки доказам у справі;
  • розголошення сторонами інформації отриманої під час проведення врегулювання спору;
  • затягування врегулювання спору;
  • повторне звернення сторін з заявою про врегулювання спору за участю судді;
  • використання портативних аудіо технічних пристроїв, а також здійснення фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису.

Варто зазначити, що спір не може бути вирішений в рамках мирного врегулювання (ч. 1 ст. 205), якщо сторона подасть клопотання про припинення врегулювання спору за участю судді, у разі закінчення строку на врегулювання або за ініціативою судді у разі затягування врегулювання спору будь-якою із сторін.

Про відповідне припинення врегулювання виноситься ухвала, оскарження якої не передбачене. Цією ж ухвалою суддя вирішує питання про поновлення провадження у справі. Якщо сторони не досягли консенсусу внаслідок проведення мирного вирішення спору - повторне проведення врегулювання спору за участю судді не дозволяється.

 

Цивільний процесуальний кодекс України передбачає обставини за якими не допускається врегулювання спору за участі судді:

  • вступ в справу третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги;
  • закінчення тридцяти денного строку з дня постановлення ухвали про врегулювання спору за участю судді;
  • повторне проведення врегулювання спору за участі судді.

 

Таким чином, врегулювання спору за участі судді має багато переваг порівняно із загальним судовим порядком розв’язання спорів. Зокрема, для сторін це економія як часових, так і фінансових ресурсів, забезпечення вирішення справи на ранній стадії, урегулювання спору на умовах дотримання конфіденційності, можливість збереження або відновлення ділових взаємин з іншою стороною та гарантія виконання рішення у випадку проведення успішної процедури.

Зі свого боку для суддів це безумовна можливість прискорити процес розгляду справ невеликої тяжкості, а також уникнути зайвого навантаження.

Безумовно, на початку процедура врегулювання спору за участю судді може на практиці зіткнутися з певними труднощами, пов'язаними з її застосуванням. Однак це не має бути значною перепоною на шляху до впровадження в українському законодавстві дійсно прогресивного інституту – судової медіації. Існування цього механізму дозволить учасникам процесу забезпечити їхнє право на ефективний судовий захист своїх порушених інтересів, зокрема через призму примирення сторін та заохочення до взаємоповаги.